Przemoc w rodzinie – problem dzisiejszych czasów

Znęcanie fizyczne i psychiczne w rodzinach to problem, który coraz częściej występuje w społeczeństwie. Przeważnie ofiarami przemocy domowej stają się kobiety oraz dzieci. Osoby, które stają się ofiarami swojego oprawcy często są wykorzystywane seksualnie oraz zmagają się z problemami psychicznymi, co może prowadzić do samobójstwa. Kobiety, które są w związku z agresywnym mężczyzną boją się poprosić o pomoc innych np. bliskich z rodziny, czują się bezradne, osamotnione i odczuwają lęk przed odcięciem się od toksycznego związku. Jak wygląda przemoc rodzinna z bliska i gdzie pokrzywdzone osoby mogą uzyskać pomoc?

Przemoc w rodzinie-rodzaje i jej oznaki

Terror w rodzinie może objawiać się w następujący sposób:

 • dręczyciel stosuje przemoc wobec członków swojej rodziny całkowicie świadomi i z określonym zamiarem
 • oprawca działa na szkodę swojej ofiary
 • osoba pokrzywdzona odczuwa uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym
 • jeden z członków rodziny jest całkowicie zależny od drugiej osoby przez to oprawca ma władzę nad nią i kontroluje ofiarę w każdym aspekcie życia

Istnieją różne odmiany przemocy rodzinnej:

 1. Przemoc fizyczna-objawia się, gdy słabszy członek rodziny jest bity, kopany, popychany, duszony itp.
 2. Przemoc psychiczna-jest to najczęstszy rodzaj przemocy w rodzinie, osoba pokrzywdzona jest krytykowana, poniżana przy innych ludziach, wyzywana, zastraszana i szantażowana, ograniczona zostaje wolność ofiary poprzez stawiane zakazy
 3. Molestowanie seksualne- w tym przypadku oprawca zmusza innego członka rodziny do odbycia stosunku seksualnego, do tego rodzaju przemocy zalicza się krytyka wyglądu drugiej osoby
 4. Przemoc ekonomiczna-ofiara doznaje naruszenia jej własności, jest okradana ze swoich dóbr naturalnych, pozbawiona pieniędzy, dokumentów. Sprawca często posuwa się do takich czynów jak zmuszanie do spłacania wspólnych długów lub zaciąga pożyczki w imieniu innego członka rodziny. Przemoc ekonomiczna może odbywać się także wobec najmłodszych członków rodziny, czyli rodzice zaniedbują swoje dzieci poprzez odbieranie im dostępu do żywności, ubrań itd.

Gdzie szukać pomocy, gdy jestem ofiarą przemocy w rodzinie?

Jeśli zdecydujesz się na krok, by zmienić swoje życie i chcesz uwolnić się od agresywnego członka rodziny, musisz podjąć następujące działania:

 • Pamiętaj, że oprawca nie jest bezkarny i grozi za to kara pozbawienia wolności. Możesz od razu wezwać policję, która użyje wobec tyrana areszt tymczasowy.
 • Jeśli chcesz udowodnić winę członkowi rodziny, który sprawił Ci krzywdę, należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia obdukcji. Ważne jest to, aby nie ukrywać siniaków, zadrapań oraz innych dowodów przemocy rodzinnej przed bliskimi, którzy mogą posłużyć jako świadkowie tych wydarzeń.
 • Możesz uzyskać wsparcie psychologiczne i prawne, dzwoniąc na „Niebieską linię”. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Prokuratury Krajowej.

Będąc ofiarą przemocy w rodzinie, pamiętaj, że nie jesteś sam i wokół Ciebie są ludzie, którzy chcą Ci udzielić pomocy i nie są obojętni na Twoją krzywdę.