Co oznacza określenie być fit?

Fit, czyli sprawny, wysportowany i zdrowy. Osoba fit uprawia sport, biega, czasami chodzi do siłowni, dba o formę fizyczną. Bycie fit to obecnie moda, oznacza bycie szczupłym, ceniącym zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie, przykładanie wagi do tego co się je i jak się je.

Nie można się objadać. Należy jeść zdrowo oraz w sposób zrównoważony. Zdrowe jedzenie jest ważne, każdy może odżywiać się zdrowo i w sposób optymalny. Jednak wymaga to pewnego wysiłku, ułożenia planu diety, robienia zakupów dokładnie pod taki plan.

Można też ułatwić sobie życie i zamawiać jedzenie dietetyczne do firmy lub do domu. Dieta pudełkowa obecnie robi karierę, a do wyboru są różnorodne rodzaje dań – wegańskie, mięsne, rybne, dieta dla sportowców czy dieta bezglutenowa o kaloryczności od 1000 do 3000 kalorii (ta ostatnia jest dla osób uprawiających sport).

Dieta 1000 kalorii to dieta bardzo restrykcyjna i nie powinna być stosowana dłużej niż przez tydzień. Dla kobiety pracującej w biurze najlepsza jest dieta 1500 do 1800 kalorii – nie będzie głodna, a straci kilka kilogramów.

Jak być fit?

Należy przede wszystkim:

  • zdrowo się odżywiać – mało soli, cukru, ciężkich i tłustych potraw. Dużo warzyw i owoców w proporcji 3/4 warzyw dziennie, 1/4 owoców dziennie
  • zrezygnować z fast food, słodkich napojów, niezdrowych przekąsek
  • uprawiać sport
  • spać osiem godzin na dobę
  • odpoczywać
  • czynnie spędzać czas – na świeżym powietrzu, co najmniej godzinę dziennie spacerować
  • nie pić alkoholu w dużych ilościach i często
  • nie palić papierosów
  • nie narkotyzować się

Zdrowy styl życia wymaga pewnego wysiłku, ale przekłada się na zdrowe życie, mniej chorób. Wymaga czasu, co jest problematyczne – obecnie żyjemy szybko, niezdrowo, w stresie, pracujemy nieraz więcej niż przez osiem godzin dziennie (często pracujemy na 1,5 etatu lub mamy prace dodatkowe).

Nigdy się nie poddawaj. Na wielkie rzeczy potrzeba czasu

Jednak jeśli w tygodniu brakuje nam czasu to w weekendy możemy zaplanować wyjazdy, wycieczki, spacery, relaks. W ten sposób zrobimy coś dobrego dla siebie i dla własnego zdrowia. Polacy doceniają zdrowe życie i szczególnie młodsze pokolenie stara się takim torem podążać – zdrowo, bez nadmiernego objadania się, optymalnie. W przeszłość odchodzą tłuste bigosy i gęste zupy, zawiesiste sosy, ciasta z kremem. Coraz mniej osób sięga po takie przysmaki.

Babcina kuchnia jest w niełasce, ponieważ ona w dużej mierze przyczynia się do nadwagi i nie jest niczym dobrym. Można jednak  zastąpić ciężką kuchnię jedzeniem lekkim oraz dietetycznym. Na pewno sprawdzi się o wiele lepiej i doda zdrowia, odejmie kilogramów oraz lat. Zdrowe jedzenie na pewno jest nieocenione i doskonale się sprawdza jako składnik całej idei fit. W diecie powinny znaleźć się także orzechy w rozsądnych ilościach, warto pokochać kasze  – zdrowe i wpływające optymalnie na metabolizm.

Bądź fit kompleksowo, a poczujesz się zdrowo i dobrze, warto o takim stylu życia pamiętać, ponieważ sprawdza się on doskonale i sprawia, że zdrowie jest lepsze, sylwetka szczuplejsza, a zadowolenie z życia większe. Fit to zdrowie i dłuższe życie, nie ma co do tego wątpliwości.