Co to jest styl życia? Na czym polega?

Styl życia określa jak człowiek żyje, czym się inspiruje, jak odpoczywa. Styl życia to bardzo ważna rzecz, chociaż nie brzmi zbyt poważnie. Obecnie w Polsce obowiązuje bardziej konsumpcyjny styl życia. Po latach komuny Polacy chcą mieć to, czego kiedyś nie było i na co nie mogli liczyć. Kupują nowe mieszkania, domy, meble. Jeżdżą na egzotyczne wczasy.

Zachłysnęli się konsumpcją i kupują, kupują, kupują. Europa zachodnia żyje już inaczej – oni od lat mają dostęp do dóbr i nie muszą kompulsywnie kupować. Nasycili się, a teraz bardziej stawiają na siebie – relaks, odpoczynek, czas wolny. Stali się takimi „sytymi kotami”, które już nie muszą gnać przed siebie i garnąć wszystkiego do siebie.
Spokojnie, bez pośpiechu

Spokój, radość, zadowolenie z siebie – to można osiągnąć. Polacy jeszcze biegną, zarabiają i dorabiają. Nie dlatego, że chcą, ale często muszą mieć dwie pracy, by przeżyć. Nie jest to ich marzenie, ale takie są realia. Muszą pracować więcej, aby mieć pieniądze na życie. Niemcy czy Anglicy zarabiają nieźle i nie muszą biec z pracy do pracy. Żyją lepiej, zdrowiej, optymalnie. I takie życie ich cieszy, jest dla nich rozwijające. Lepiej spokojnie żyć niż spalać się.

Kiedy Polacy zmienią styl życia?

Niektórzy Polacy już mogą żyć lepiej i spokojniej – zarabiają pieniądze, stać ich na więcej. Mogą spokojnie żyć bez pośpiechu i cieszyć się tym, co mają. Inni są minimalistami i od początku nie biegną za pieniędzmi. Cieszą się tym, co mają. Kolejni gnają za groszem, ponieważ kupują mieszkanie, zakładają rodzinę i są na dorobku. Nie jest to ich pragnienie, lecz konieczność.

Muszą tak gonić, aby przeżyć. Lepiej jest spokojnie żyć, ale nie każdy ma takie możliwości. Jeśli już musimy żyć w biegu to chociaż w weekend znajdźmy czas na relaks i odpoczynek, zajmijmy się sobą, spotkajmy się z rodzina i znajomymi. Na pewno takie podejście będzie lepsze i sprawdzi się idealnie. Relaks to dobra sprawa, bez niego nic się nie uda – przemęczony organizm w pewnym momencie zacznie chorować i wtedy zaczną się problemy.

Należy stosować work-life balance, czyli równowagę między pracą a życiem osobistym. Dzięki temu uda się lepiej funkcjonować, zdrowiej żyć i wzmocnić organizm oraz psychikę. Na pewno takie podejście jest o wiele zdrowsze i lepsze dla ludzkiego organizmu.

Ważna jest odpowiednia ilość snu – co najmniej osiem godzin dziennie, do tego zdrowa dieta, oparta na warzywach i owocach, z małą ilością mięsa, bez tłustych potraw. Zdrowa dieta pozwala lepiej żyć, daje więcej sił i sprawia, że ludzki organizm jest o wiele lepiej przygotowany do takiego życia.

Gdy człowiek jest szczęśliwy, żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem

Podsumowując

Intensywna praca czasem jest koniecznością, ale należy znaleźć czas na relaks, odpoczynek, poczytać książkę, pobawić się z dziećmi, wyjechać na weekend. To pozwala ładować akumulatory i mieć spory zasób sił.

Dobre życie to podstawa, a życie w biegu, z dużą ilością kawy, małą snu, w warunkach mocnego stresu prowadzi do chorób i nic dobrego nie wnosi. Zadbajmy o siebie zanim będzie za późno. To na pewno się opłaci.