Rodzinne wakacje – przyjemność czy stres?

Wakacje to czas luzu i relaksu. Pytanie czy wakacje będą luźne, spokojne, czy też stresujące i pełne napięć. Może być bardzo różnie. Zależnie od ludzi, ich mentalności i potrzeb, sposobu spędzania wolnego czasu i podejścia do dzieci. Maluchy potrafią być męczące. Szczególnie, gdy ktoś ma dwoje-troje małych dzieci to podczas wakacji wypoczynek może nie być gwarantowany.

Coraz więcej osób wyjeżdża na krótkie wakacje – dwa, maksymalnie trzy tygodnie. Z uwagi na możliwości urlopowe oraz finansowe. Wakacje są czasem spędzanym nad polskim morzem lub w innych krajach: Grecji, Hiszpanii, Włoszech.

Należy pamiętać, że wyjazd poza granice Polski wymaga zabrania całej infrastruktury dla maluchów – wózków, zabawek, pieluch, ubranek, butów i wielu innych rzeczy. Wyjazd samochodem to wygoda – można wziąć to, co niezbędne. Lot samolotem takiej wygody nie daje – bagaż ma pewne ograniczenia. Można nadać wcześniej niezbędne rzeczy paczką i odebrać je w hotelu, na miejscu. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane. Wyjazd z dziećmi to zawsze sporo rzeczy i sposób na ich zabranie ma znaczenie. Czasami z części rzeczy trzeba zrezygnować, nie zabierać wszystkiego.

Rodzinne wakacje

Jak odpoczywać?

Wakacje powinny być czasem relaksu, wysypiania się, długich spacerów. Wspólne gry i zabawy, uprawianie sportu, gra w piłkę plażową to dobry wybór. Jeśli jednak rodzice czasami są zmęczeni to mogą wynająć na miejscu opiekunkę, powierzyć jej dzieci pod opiekę i wybrać się na spacer czy romantyczną kolację we dwoje. Takie rozwiązanie jest na pewno doskonałe. Relaks w ciekawym miejscu, czas bez dzieci. To należy docenić i to zapewnia nam dobry styl życia.

Aktywnie i czynnie

Niektórzy rodzice chcą odpoczywać czynnie – wybierają się z maluchami na górskie wędrówki. Powinni pamiętać, aby zabrać odpowiednie ubranie oraz obuwie dla maluszków. Na pewno jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się idealnie. Jeśli dzieci zmęczą się to rodzice powinni zapewnić im odpoczynek, napoje i drobne przekąski. Codziennie nie powinni wędrować, lecz przeplatać dni aktywne z chwilami wypoczynku. Dzięki temu odpoczną oni i dadzą relaks swoim maluszkom. To jak najbardziej polecana taktyka.

Zabierz gotówkę

Gotówka jest konieczna na wakacjach. Koniecznie trzeba zabrać gotówkę, karty kredytowe, aby móc zapłacić za hotel, kupić posiłki, sfinansować rozrywki. Najlepiej podzielić pieniądze i nie nosić ich w jednym miejscu – w razie kradzieży cala gotówka nie powędruje za złodziejem. Lepiej rozdzielić pieniądze i wydawać je zgodnie z planem, aby nie zabrakło ich podczas urlopu.

Jeśli jednak zabraknie to zawsze można poprosić rodzinę o wsparcie finansowe, a pieniądze oddać jej po urlopie. Jest to na pewno jakieś rozwiązanie, ale lepiej byłoby ograniczyć się do własnego budżetu. Długi są męczące, a poza tym kiedyś trzeba je oddać, nie można żyć w kredytach i pożyczkach.

Czasami lepiej wydać nieco mniej niż wydawać pieniądze bez umiarkowania, jak wodę. Po wakacjach dzieci idą do przedszkola czy szkoły i pojawią się wydatki związane ze szkolną wyprawką, ubraniem i setkami innych rzeczy. Lepiej mieć pewne zasoby także na ten cel.