Szczęśliwa rodzina – jak taką stworzyć?

Większość osób decyduje się na dzielenie swojego życia z małżonkiem i dziećmi. Nie zawsze jednak jest to proste. Każdy chciałby mieć przyjazną oraz spokojną atmosferę w swoim domu, gdzie odpoczywa i zbiera siły przed ponownym zmierzeniem się z wyzwaniami dnia codziennego. Co wobec tego robić, by rodzina była zżyta, zadowolona i szczęśliwa?

Wspaniała rodzina na polu

Dzieci to przyszłość

„Człowiek ma obowiązek stać przy swoich bliskich i wspierać ich niezależnie od tego, ile problemów nam sprawiają” – tych właśnie słów użyła Margit Sandemo w jednej ze swoich książek, która jest częścią bardzo popularnej serii o nazwie Saga o Ludziach Lodu. 

Wspomniany cytat zdecydowanie zasługuje na dłuższą kontemplację. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niegrzeczne dziecko nie jest złe jako osoba, a jedynie jego zachowanie można określić jako nieprawidłowe. To duża różnica, jaką należy pokazać swojej latorośli. Warto także zawsze wspierać córkę lub syna, niezależnie od sytuacji. Pociechy muszą wiedzieć, że rodzic kocha je bezwarunkowo, co zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, a także buduje silną więź. Przede wszystkim należy rozwijać w sobie:

  • cierpliwość,
  • zachowywanie spokoju w każdym położeniu,
  • czułość,
  • umiejętność słuchania,
  • empatię,
  • troskliwość.

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć na świecie 

 

Możę Cie również zainteresować: Rodzinne wakacje – przyjemność czy stres?

Tatuś trzymający swoje dziecko
Tatuś trzymający swoje dziecko.

Gdy rodzic posiada te cechy, rodzina na pewno będzie prawidłowo funkcjonować. Czasem warto odpuścić pewne wymagania wobec dzieci, by nie zniszczyć swojej relacji z nimi. Jeżeli dojdzie do całkowitego rozpadu więzi, to z dużą dozą prawdopodobieństwa syn lub córka nie będzie chcieć utrzymywać w dorosłym życiu żadnych kontaktów z rodzicami. Byłaby to ogromna tragedia, co nie oznacza, iż tego typu sytuacje zdarzają się rzadko.

Ponadto, istotne jest wspieranie latorośli w jej celach oraz umożliwienie jej rozwijania swoich pasji bez oceniania ich. Wzbudzi to w dziecku poczucie, iż jest akceptowane oraz szanowane. Bardzo często rodzice zapominają o szacunku do swoich synów i córek, co prowadzi nie tylko do rozpadu więzi, ale także do obniżenia ich samooceny. Istotne będzie również pozwolenie potomkowi na bycie samodzielnym, nauczenie się odpowiedzialności, a także ponoszenia odpowiedzialności za własne błędy.

Rodzina jest jak gałęzie na drzewie. Wszyscy rośniemy w różnych kierunkach, ale mamy takie same korzenie

Współmałżonek to również rodzina!

Bardzo wiele osób zapomina o tym w codziennym życiu. Wydaje się, że przysięga małżeńska łączy ludzi na zawsze, co prowadzi do poczucia, że nie należy się już starać, a to skutkuje najczęściej rozpadem związku. Nigdy nie można przestać zabiegać o współmałżonka, gdyż na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie zajmie miejsce u jego boku. Na początek trzeba sobie uświadomić, jak dużą wartość ma rodzina i małżeństwo.

miłość
Para zakochanych osób.

To pomoże wypracować odpowiednie nawyki, takie jak chociażby pomoc w obowiązkach domowych, czy też wspólne spędzanie czasu. Nie można zapominać o czułości oraz okazywaniu uczucia na co dzień. Dobrze jest zapewniać się wzajemnie o miłości jak najczęściej. Często pojawienie się dzieci skutkuje odsunięciem partnera na dalszy plan, ale tak nie powinno być. Należy dbać o wszystkich członków rodziny jednakowo, a wtedy z pewnością będzie ona szczęśliwa.